Zarys historyczny – Kruklanki

Prawdziwą ozdobą oraz atrakcją w Kruklankach jest Puszcza Borecka. To właśnie na jej terenie są dostępne cztery rezerwaty o powierzchni (łącznej) ponad 650 hektarów. Największym jednak jest Rezerwat Borki, który powstał na przełomie 1958 i 1959 roku. Jego powierzchnia to około czterysta czterdzieści hektarów. Jednak w urozmaiconym krajobrazowo terenie można również spotkać liczne pozostałości umocnień z przełomu drugiej wojny światowej. Wchodziły one bowiem w skład Giżyckiego Rejonu Umocnień. To właśnie w okolicach Kruklanek istniało bez wątpienia kilkadziesiąt schronów. Fortyfikacje te nie przeszły tak zwanego chrztu bojowego.

Faktem jest, iż warto udać się właśnie na te tereny. Skutkuje to tym, że możemy skorzystać z licznych baz noclegowych. Noclegi Kruklanek umożliwiają nam spędzenie kilku nocy w zupełnie zmienionym otoczeniu jak i w pięknych pokojach czy apartamentach. Mamy do dyspozycji sauny, jak i pomieszczenia spa. Wszelkie pensjonaty cieszą się wspaniałą renomą.

Rys historyczny omawianych obszarów ukazuje, że większość tutejszych wsi powstała w szesnastym wieku. To właśnie tutaj jedynym świadkiem omawianych wydarzeń był kościół w Kruklankach, który został wybudowany w 1574 roku. Jego styl stanowi transpozycję baroku pod względem kościelnych tradycji gotyckich.

Na obszarze Kruklanek znajdują się pozostałości największego żelbetowego mostu kolejowego na Mazurach. Niestety do naszych czasów nie dotrwał on w całości, jednak mimo to stanowi niewątpliwą atrakcję regionu i przyciąga wielu turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>