Wakacje w Kotlinie Kłodzkiej

Z pobytu w nadmorskim Dziwnowie, czas wyruszyć w dalszą drogę. Kotlina Kłodzka znana jest ze swoich uzdrowisk w całej Europie. Jednak ten region, to nie tylko bogactwo mineralnych wód i pięknej przyrody. Można tutaj także zakosztować bardziej duchowej strawy. Obiektem, który nam to umożliwia jest oczywiście Kaplica Czaszek w Czermnej, niedaleko Kudowy-Zdroju.

Podczas pobytu sanatoryjnego w Kudowie-Zdroju lub innym pobliskim uzdrowisku, należy obowiązkowo udać się do Czermnej. Aktualnie ta była wieś, jest dzielnicą kudowskiego uzdrowiska. Można tam dotrzeć spacerem z centrum Kudowy w ciągu niespełna 15 minut. Biura turystyczne z całej Kotliny Kłodzkiej mają w stałej ofercie wycieczki do tego oryginalnego miejsca. Kaplica zajmuje budynek z 1776 roku i została zbudowana staraniem księdza Wacława Tomaszka. Zakonnik ten przez blisko 10 lat zbierał, czyścił i dezynfekował czaszki zebrane na polach bitew i w zbiorowych mogiłach. Zbiory szacowane są na około 30 tysięcy czaszek, z czego 3000 możemy oglądać w głównej sali kaplicy. Oprócz czaszek zebrano tutaj także inne kości ludzkie. Tego typu kaplica to ewenement na europejską skalę i jeden z trzech tego typu obiektów na Starym Kontynencie. Większość szczątków to fragmenty szkieletów żołnierzy poległych podczas Wojen Śląskich z połowy XVIII wieku oraz zmarłych podczas nieuniknionych powojennych epidemii chorób zakaźnych. Raz do roku, miejscowa parafia opiekująca się kaplicą, organizuje mszę świętą za dusze wszystkich zmarłych, których kości są tutaj zgromadzone.

Tego typu atrakcja oczywiście nie każdemu przypadnie do gustu. Bądź co bądź, są to ludzkie szczątki, którym należy się szacunek i cześć. Jednak nasza historia toczyła się różnymi torami a różnorodność była jej nieodzowną cechą. Nie wszystkie dawne obyczaje czy pomysły, obecnie miałyby szansę realizacji, gdyż nie przystają do współczesnych czasów. Jednak taki zbiór ludzkich szczątków jest na pewno ciekawą pamiątką z przeszłości tych ziem.

Korzystając z uroków jednego z uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej, Kaplica Czaszek jest tylko jednym z punktów programu zwiedzania. Żeby jednak zobaczyć szerszy wachlarz atrakcji, należałoby zadbać zawczasu o noclegi, Kotlina Kłodzka w ostatnim czasie bardzo się pod względem infrastruktury turystycznej rozwinęła. Wiele uzdrowisk posiada bazę noclegową, która za zabytkową fasadą kryje coraz to nowocześniejsze wnętrza.

7 komentarzy

 1. marczakowa

  Moim nastoletnim synom najbardziej podobała się Kaplica Czaszek, ale cała Kudowa jest fajnym i ładnym miastem

  Odpowiedz
 2. Kami1986

  Myślę że każdy tu znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci jak i dorośli skorzystają z wyjazdu.

  Odpowiedz
 3. Benio 208

  Ja bym pojechał do sanatorium, albo po prostu na inny nocleg, byle by było zdrowo.

  Odpowiedz
 4. Malia

  Ja też uważam, że Kotlina jest tak atrakcyjnym i różnorodnym miejsce, że bez względu na wiek spędzi się tutaj miło nocleg

  Odpowiedz
 5. Nikoretix

  Też jestem ze Śląska, pozdrawiam serdecznie rodzinkę :) Fajnie, że tworzycie taką stronkę :) Czytam każdy Wasz post :)

  Odpowiedz
 6. tengiis

  Kaplica Czaszek jak dla mnie jest zbyt makabryczna. Na pewno nie zabrałabym tam swoich dzieci.

  Odpowiedz
 7. Ullika

  Kaplicy Czaszek nie odwiedziłam, ale ogólnie bardzo mi się podobało w Kotlinie Kłodzkiej i uważam, że to fajne miejsce

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>